COP, Inicjatywa społeczna, Kolej na zmianę!, Wydarzenia

Ognisko Patriotyczne

Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy.Polski my naród, polski lud,Królewski szczep Piastowy.Nie damy, by nas zgnębił wróg! Tak nam dopomóż Bóg!
Tymi słowami, w dniu 12 listopada o godzinie 11:30 rozpoczęło się Ognisko Patriotyczne zorganizowane z inicjatywy grona pedagogicznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach. Na ognisko przybyła młodzież z żorskich szkół średnich oraz mieszkańcy miasta Żory, w szczególności dzielnicy Śródmieście oraz zachodniej części dzielnicy Kleszczówka. Na ognisku zagościli również uczestnicy Centrum Integracji Społecznej w Żorach oraz zaproszeni goście. 

Inicjatywa rozpoczęła się rozpaleniem wielkiego ogniska, które symbolizuje patriotyczny ogień płonący w sercach Polaków. Wszyscy goście oraz uczestnicy inicjatywy rozpoczęli od odśpiewania Roty M. Konopnickiej – pieśni szczególnie ważnej dla naszego narodu. Następne pieśni wykonane zostały przez klasy zgłoszone do koncertu polowego ze wsparciem chóru szkolnego Voce Segreto. 

Dodatkową atrakcją zorganizowaną dla uczestników inicjatywy był pokaz musztry harcerskiej przygotowany przez harcerzy ze Szczepu Harcerskiego Dębina z Hufca ZHP Żory. Pokaz poprowadziła harcerka orla Dominika Darul, drużynowa 90 Drużyny Wodnej. Wszyscy goście oraz uczestnicy zostali poczęstowani przez organizatorów grochówką oraz pieczoną kiełbaską z ogniska. 

Dzięki inicjatywie lokalnej udało się zrealizować założone rezultaty. Ponad 400 osób wzięło udział w niezwykłej, żywej lekcji historii, która była inna niż lekcja w klasie szkolnej. Inicjatywa zaangażowała nie tylko uczniów, ale też dorosłych i mieszkańców dzielnic. 


 

Author


Avatar