COP, Kolej na zmianę!

Zazieleni się… Żorzanie budują ogrody społeczne

Żorzanie biorą sprawy w swoje ręce i rozpoczynają tworzenie ogrodów społecznych. W tym roku w naszym mieście powstanie ich aż trzy! „Chcemy mieć swoją grządkę…” powiedziały mieszkanki Żor. Ich marzenie ma szansę zostać spełnione już w tym roku, ponieważ prace nad powstawaniem ogrodów społecznych już się rozpoczęły.

Ogrody powstaną w kilku miejscach w naszym mieście: w Parku Piaskownia (w ramach projektu Kolej na zmianę – kompleksowe działania na rzecz mieszkańców obszarów rewitalizowanych, który realizuje Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych), obok 1 LO im. K. Miarki (w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego) oraz na Księcia Władysława (w ramach budżetu obywatelskiego tej dzielnicy). Łączny koszt realizacji tych inwestycji to około 378 tysięcy złotych.

Wspólne tworzenie ogrodów społecznych wspiera zrównoważony rozwój w miastach. Rośliny mają pozytywny wpływ na jakość powietrza, a zieleń poprawia samopoczucie, stwarza przestrzeń do rekreacji i odpoczynku. Ogród tworzony przez społeczność lokalną ma również korzyść ekonomiczną – osoby zaangażowane w prowadzenie i pielęgnację ogrodu mogą korzystać z jego zasobów, dzięki czemu zyskuje się szansę na zdrowsze, ekologiczne odżywianie” – mówi Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żory.

6 lutego odbyło się pierwsze spotkanie zainteresowanych mieszkańców, którzy zebrali się, aby zaplanować i omówić pierwsze działania ogrodu społecznego, który powstanie w Parku Piaskownia w rewitalizowanej zachodniej części dzielnicy Kleszczówka. Spotkanie poprowadziła animatorka projektu Anna Nowacka, która podkreśla: „Teren Parku Piaskowania jest już dobrze przygotowany na przyjęcie gości ogrodu. Szczególnie jego część relaksacyjna. Jest to możliwe dzięki obecnemu tam codziennie gospodarzowi Bogusławowi Garbarkowi, który wraz z uczestnikami Centrum Integracji Społecznej w Żorach dba o tereny zielone tego miejsca”. Jeszcze nie wiadomo, co zasadzone zostanie w Parku Piaskownia. Być może będzie to łąka kwiatowa, rabatki kwiatowe i przestrzeń do integracji mieszkańców Kleszczówki i wszystkich zainteresowanych tą inicjatywą. „Trochę trudniej będzie o grządki warzywne, ze względu na naszych leśnych sąsiadów (dziki – przyp. red.) – choć kto wie, może to się uda zorganizować, bo planujemy też ogrody wertykalne oraz nasadzenia w skrzynkach” – rozważa Anna Nowacka.

Aktualne postępy w pracach nad ogrodem można śledzić na stronie internetowej Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Powstały również fora dyskusyjne, które zrzeszają pasjonatów ogrodów, roślin i ekologii. W każdej chwili można również dołączyć do inicjatyw tworzących ogrody, kontaktując się z jednym z liderów tych działań. Pierwsze wydarzenie w Parku Piaskownia odbędzie się już 21 marca (sobota). Tego dnia zapraszamy do udziału w akcji „Wiosna Już Tuż Tu! – szczegóły już niedługo znajdziecie na stronie ŻCOP.Author


Avatar