COP, Kolej na zmianę!

TworzyMY Ogród Społeczny

TworzyMY ogród społecznościowy

Zastanawialiście się kiedyś, jak mało terenów zielonych funkcjonuje we współczesnych terenach miejskich? Jak niewiele pozostało przestrzeni rekreacyjnych, gdzie natura odgrywa kluczową rolę? Czy chcielibyście stworzyć miejsce, gdzie w zaciszu przyrody będzie można spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi? Takie miejsce to właśnie ogród społeczny. Tego rodzaju inicjatywy coraz częściej pojawiają się w Polsce. Naszym marzeniem jest stworzenie ogrodu społecznego dla mieszkańców naszego miasta. Marzymy, aby stworzyć miejsce do spędzania czasu dla całej społeczności.

Ogród społeczny, to nie standardowa inwestycja. Ogród społeczny to idea, która nie tylko pozwoli na atrakcyjne zagospodarowanie terenu, ale też będzie miejscem tworzącym wspólnotę. Chcemy, aby w tworzenie ogrodu zaangażowali się liderzy lokalni, seniorzy, dzieci i młodzież.

Jaka jest korzyść z prowadzenia ogrodu społecznego?

Powstawanie ogrodów społecznych wspiera zrównoważony rozwój w miastach. Rośliny mają pozytywny wpływ na jakość powietrza, a zieleń sama w sobie poprawia samopoczucie, stwarza przestrzeń do rekreacji i odpoczynku. Ogród tworzony przez społeczność lokalną ma również korzyść ekonomiczną – osoby zaangażowane w prowadzenie i pielęgnację ogrodu mogą korzystać z jego zasobów, dzięki czemu zyskuje się szansę na zdrowsze, ekologiczne odżywianie. W ogrodach społecznych wysadza się kwiaty, warzywa, owoce – w zależności od potrzeb społeczności prowadzącej. Ogród może też stale rozwijać się i ewoluować. Nikt nie powiedział przecież, że nie będzie można dosadzić kolejnych roślin, czy krzewów uprawnych. Ogrody mają też niesamowity potencjał edukacyjny – to miejsca, w których można nauczyć się uprawiać rośliny oraz prowadzić wyjątkowe lekcje przyrody.

Dodatkową korzyścią z tworzenia ogrodu jest realny wpływ na rewitalizację dzielnicy. Ogród powstanie bowiem w zachodniej części dzielnicy Kleszczówka – na terenie Parku Piaskownia.

Ogród i co dalej?

Ogród społeczny naszych marzeń, jest ogrodem tętniącym życiem. W ogrodzie toczą się rozmowy, spotkania oraz warsztaty edukacyjne. Każda osoba zaangażowana w prowadzenie ogrodu dodaje do niego swój pierwiastek. Dzięki temu nasz ogród jest wyjątkowy.Inicjatywa tworzenia ogrodu społecznego jest realizowana w ramach projektu 9.1.2. Kolej na zmianę! Kompleksowe działania aktywizujące na rzecz mieszkańców obszarów rewitalizowanych Gminy Miejskiej Żory finansowanego z środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Author


Avatar