COP, Wydarzenia

Nagrodzono Żorskich Wolontariuszy

Miasto Żory nagrodziło najaktywniejszych wolontariuszy w mieście!

5 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu, podczas której ogłoszono laureatów konkursu Wolontariusz Roku 2019 oraz wyłoniono Diament Wolontariatu.

Konkurs jak co roku odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Żory – Waldemara Sochy oraz Przewodniczącego Rady Miasta Żory – pana Piotra Kosztyły. Wyboru najaktywniejszych wolontariuszy dokonała kapituła konkursowa. Wybór tegorocznych laureatów okazał się wyjątkowo trudnym zadaniem, ponieważ zgłoszone do konkursu osoby wykazują się działalnością na wielu płaszczyznach. Kapituła podjęła decyzję o wyborze trzech wolontariuszy, którzy otrzymają tytuł Wolontariusza Roku 2019.

Przewodniczący kapituły w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważne jest docenianie wolontariuszy, czyli ludzi, którzy kreują rzeczywistość, mają wpływ na zmianę oraz pracują na rzecz innych bez pobierania wynagrodzenia.

W tegorocznym konkursie zgłoszono 12 kandydatów, którzy pracują na rzecz żorskiej społeczności lokalnej. Są to:

Henryka Świerczyna – Uniwersytet Trzeciego Wieku Żory,

Natalia Wilczek – Stowarzyszenie Na Marginesie,

Weronika Waszczuk – Stowarzyszenie Na Marginesie,

Dominika Darul – Hufiec ZHP Żory,

Karolina Glanert – Uniwersytet Trzeciego Wieku Żory

Wiktor Bąk – Żorska Liga Pentanque,

Alla Ożyjewska-Brożyna – Fundacja Teano,

Karolina Wawrzyczek – Hufiec ZHP Żory,

Helena Karwot – Uniwersytet Trzeciego Wieku Żory,

Oliwia Rębiś – Stowarzyszenie Iskra Żory,

Tadeusz Kapa – Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach,

Monika Dąbroś – Szlachetna Paczka.

Każda z tych osób kreuje rzeczywistość. Pracuje bezinteresownie tworząc działania, wychowując, prowadząc pomoc oraz wspierając środowisko naszego miasta. Dlatego też wybór był niezwykle trudny. W głosowaniu wzięło udział 9 członków kapituły, którzy podjęli decyzję o wyborze trzech osób, które otrzymały tytuł Wolontariusza Roku 2019.

Wolontariusz Roku 2019: Tadeusz Kapa

Tadeusz Kapa do działalności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Żorach włączył się w 2001 roku, kiedy to wraz żoną Augustyną z dużą determinacją pozyskiwali dla działającego Stowarzyszenia Pomocy Polskim Dzieciom na Wschodzie dary w postaci artykułów szkolnych, chemicznych i odzieży przeznaczonych dla polskich szkół we Lwowie. I tak przez wiele lat nie licząc czasu i swoich sił przychodził z pomocą dzieciom i młodzieży. Rozwoził w trudnych czasach odzież do świetlic Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Po Prostu Partner”, Świetlicy MOPS „Horyzont” , „Wyspa” w Roju, do WTZ, OREW, OIK, ZAZ, szkoły specjalnej, ochronki „Caritas”, Oddziału Pediatrii w Szpitalu Miejskim i ubogich rodzin. Jeździł z dziećmi na śluby, aby zbierać dary od nowożeńców dla podopiecznych Stowarzyszenia. Organizował dowóz chorych dzieci z rodzin wielodzietnych do szpitali i klinik w Rybniku czy Katowicach, osobiście w nim uczestnicząc jako wolontariusz.

Od 2004 r. jest „etatowym” św. Mikołajem (oczywiście nieodpłatnie), odwiedzając dzieci z paczkami w placówkach wspieranych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom. W okresach świątecznych docierał z paczkami świątecznymi do rodzin wielodzietnych i samotnych matek. Pomagał tym rodzinom w remontach i transporcie pozyskiwanych mebli i sprzętu AGD i RTV. Dzieciom naprawiał rowery i zabawki.

Będąc członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego zainicjował strzelanie do tarczy charytatywnej, wspierając tą drogą zakup schodołazu o wartości ponad 2000 zł dla 30 letniej dziewczyny uwięzionej w mieszkaniu na piętrze.

W okresie ferii zimowych uczestniczył w prowadzeniu strzelania dla żorskich dzieci na strzelnicy w siedzibie Bractwa Kurkowego. Przez wszystkie lata do dnia dzisiejszego swoją działalność na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Żorach Pan Tadeusz Kapa wykonywał jako wolontariusz, nigdy nie odmawiając pomocy.

Doceniając jego wieloletnie działania Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Żorach 5 czerwca 2014 r., nadało mu tytuł „Honorowego Członka Stowarzyszenia”.Wolontariusz Roku 2019: Alla Ożyjewska-Brożyna

Alla Brożyna zajmuje się integracją międzynarodową, inicjuje różne projekty dla mieszkańców Żor i czynnie uczestniczy w ich realizacji. Udziela porad, pomaga ludziom w trudnej sytuacji życiowej i prowadzi elektroniczny informator www.zorydrugidom.eu Jest specjalistką do spraw Europy Wschodniej, korepetytorką i tłumaczką (język rosyjski/ukraiński/polski dla obcokrajowców), współautorką warsztatów dla nauczycieli i korepetytorów „Jak promować swoje usługi i pozyskiwać klientów w Internecie”. Posiada kilkuletnie doświadczenie pracy jako dziennikarz i redaktor lokalnych mediów na Ukrainie oraz jest specjalistką ds. mediów społecznościowych w agencjach Kijowa i Moskwy.

Oferuje doradztwo w zakresie obcokrajowców, brandingu personalnego na Facebook i Linkedin oraz pomaga przy pozyskiwaniu kontaktów biznesowych, partnerów i dostawców w Europie Wschodniej. Współpracuje z Fundacją Teano i Żorską Strefą Przedsiębiorczości.Wolontariusz Roku 2019: Henryka Świerczyna

Pani Henryka jest zaangażowana w działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach od 2011 roku. Uczestniczy bardzo aktywnie w większości zajęć organizowanych przez UTW oraz tańczy w zespołach seniorskich. Chętnie prezentuje swój talent i umiejętności taneczne. Ma niezwykłe pomysły w kreacji strojów na okazjonalne zabawy UTW i różne miejskie imprezy i wygrywa organizowane tam konkursy na stroje. Zawsze też pamięta o uroczystym świętowaniu urodzin prowadzących zajęcia oraz słuchaczy uniwersytetu.

Bierze udział w akcjach charytatywnych organizowanych przez Fundację Biegamy z Sercem w Gliwicach uczestnicząc w pokazach zumby. uczestniczyła też w marszach nordic walking oraz w finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jest też zawodniczką w zawodach pływackich w kategorii 50 m stylem dowolnym. Od 2016 roku w czasie kongresów Obywatel Senior w Parku Śląskim w Chorzowie zwiedzała Park na rowerze w pięknej sukni, w towarzystwie innych koleżanek z UTW.

Została nominowana przez „Dziennik Zachodni” w różnego rodzaju plebiscytach. Gra w teatrze amatorskim Apteczka, którego reżyserką jest pani Barbara Musiałek.

Oprócz nagrodzenia wolontariuszy tegoroczna kapituła konkursowa wybrała również Diament Wolontariatu, czyli organizację która w mijającym roku najbardziej przyczyniła się do budowania i rozwijania wolontariatu na terenie miasta. Pod uwagę były brane dwie organizacje, które zostały zgłoszone do konkursu: Uniwersytet Trzeciego Wieku w Żorach oraz Hufiec ZHP Żory.


Decyzją kapituły Diament Wolontariatu przyznany został harcerzom z Hufca ZHP Żory, którzy codziennie angażują wolontariuszy, ale również starają się wspierać budowanie wolontariatu i inwestują w rozwój wolontariuszy. Poniżej możecie przeczytać krótką notatkę o działalności naszego Diamentu:

Hufiec ZHP Żory działa nieprzerwanie od 1933 roku, zrzeszając dzieci i młodzież z terenu Gminy Miejskiej Żory oraz okolic. Dzięki nieustannej pracy z wolontariuszami, w szczególności wolontariuszami młodzieżowymi udało się zwiększyć stan liczebny organizacji z 6 do 12 jednostek. Obecnie w hufcu Żory działają 4 gromady zuchowe, 5 drużyn harcerskich, 2 drużyny starszoharcerskie, 1 drużyna wędrownicza oraz drużyna wodna i Harcerska Służba Krwi, która bije rekordy, jeśli chodzi o ilość zebranej krwi dla mieszkańców Śląska.

Całość działalności hufca oparta jest na pracy wolontariuszy. To właśnie oni prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży, dzięki nim jesteśmy w stanie zaproponować różnorodne działania dla mieszkańców miasta oraz angażować się społecznie. W ramach budowania wolontariatu w 2019 roku podjęliśmy szereg działań, mających na celu wsparcie działania naszych wolontariuszy. Zrealizowaliśmy kurs wychowawców harcerskich, kurs drużynowych, kurs zastępowych oraz kompleksowy program wsparcia wolontariuszy dzięki realizacji zadania publicznego „Start z przytupem!”.

Młodzież z naszej organizacji osiągnęła w 2019 roku wiele sukcesów. Udało się nam zdobyć odznakę 20 lat wędrownictwa w Polsce, Zdobyć Znak Służby Kulturze, zorganizować Wyprawę Pamięci z okazji 75. Rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Objęliśmy także opieką zaniedbaną zieloną przestrzeń ogrodu za budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach. Organizacja zrzesza w tej chwili ponad 300 osób, które są objęte programem zajęć w wymiarze 1 raz w tygodniu. Cała praca hufca oparta jest na wolontariacie, żaden zastępowy, drużynowy, ani nawet członkowie komendy hufca nie pobierają wynagrodzenia za pracę jaką wykonują.

 

Święto Wolontariuszy ubarwił koncert zespołu Krzikopa, który w niezwykle ciekawy sposób łączy brzmienia folkowe oraz nowoczesne, tworząc niesamowitą atmosferę. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

Author


Avatar