COP, Inicjatywa społeczna, Kolej na zmianę!

Żywa Biblioteka Żory – zaproszenie

ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W ŻYWEJ BIBLIOTECE / HUMAN LIBRARY ŻORYStowarzyszenie Na Marginesie i Muzeum Miejskie w Żorach przy współpracy z Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych
zapraszają do uczestnictwa w Żywej Bibliotece / Human Library Żory.

Żywa Biblioteka to metoda pracy z ludźmi, której celem jest walka z wykluczeniem społecznym, dyskryminacją oraz stereotypizacją mniejszości i różnych grup społecznych. Takimi grupami mogą być osoby nieheteronormatywne, transpłciowe, mniejszości religijne, etniczne, narodowościowe, osoby z chorobami, z niepełnosprawnościami, osoby wykonujące zawody obarczone stereotypami, ale także osoby żywiące się specjalnymi dietami lub osoby doświadczone przez los. Formuła akcji jest oparta na konwencji biblioteki, bo to właśnie biblioteka wydaje się najbardziej  neutralną przestrzenią.

Tak jak w prawdziwej bibliotece w czasie Żywej Biblioteki Czytelnicy mogą wypożyczać książki, z tą różnicą, że tutaj są to Żywe Książki, czyli właśnie osoby będące częścią wyżej wymienionych mniejszości lub grup społecznych. Czytelnik wypożycza Żywą Książkę na 15-30 min i w tym czasie rozmawia z wybraną Żywą Książką. Czytelnik może dowiedzieć się, jak wygląda życie takiej osoby, a do tego może skonfrontować różnego rodzaju stereotypy, uprzedzenia z rzeczywistością. W czasie wydarzenia pomocą służą Bibliotekarze, którzy pomagają w wypożyczeniach Żywych Książek, a także tłumaczą zasady obowiązujące w czasie Żywej Biblioteki.

Podczas żorskiej Żywej Biblioteki będą dostępne takie tytuły jak: człowiek-motyl (osoba chora na pęcherzowe oddzielanie się naskórka; EB), policjant/feminista, gej, hanyska (Ślązaczka), osoba transpłciowa, hasiomaszketnik (freeganin) oraz muzułmanin. Żywa Biblioteka / Human Library Żory należy do sieci
Żywa Biblioteka / Human Library Poland
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece / Human Library Żory, która odbędzie się 10 października 2020 r. między godziną 11:00 a 15:00 w Muzeum Miejskim w Żorach (ul. Muzealna 1/2, 44-240 Żory).
W razie potrzeby będą dostępne osoby tłumaczące rozmowę na język angielski.


Projekt jest finansowany w ramach projektu 9.1.2. Kolej na zmianę! Kompleksowe działania na rzecz mieszkańców obszarów rewitalizowanych, z środków Unii Europejskiej – Europejski Fundusz Społeczny.

Author


Avatar