Aktywne zintegrowane społeczeństwo – kompleksowe działania na rzecz wzmocnienia procesu sprawiedliwej transformacji
  • Text Hover
Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych realizuje projekt Gminy Miejskiej Żory pn. „Aktywne zintegrowane społeczeństwo – kompleksowe działania na rzecz wzmocnienia procesu sprawiedliwej transformacji” którego Beneficjentem jest Gmina Miejska Żory a realizatorem Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację, dla Działania: FESL.10.24 Włączenie społeczne - wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.

Okres realizacji projektu:
1 czerwca 2024 – 30 czerwca 2026

Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu wynosi 2 202 220,22 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 981 998,19 zł

Cel projektu:
Włączenie społeczne - rozwój aktywności społecznych i lokalnych, poprawa jakości życia i przygotowanie mieszkańców miasta Żory do akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej poprzez kompleksowe działania.

Działania projektu:
  1. Programy, działania służące poprawie jakości życia, rozwojowi aktywności społecznej i akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej z wykorzystaniem potencjału lokalnego, w tym rozwiązywanie diagnozowanych problemów społecznych.
  2. Działania edukacyjne i świadomościowe z zakresu zielonej gospodarki, ekologii oraz transformacji regionu związanej z przejściem na gospodarkę neutralną dla klimatu.
  3. Inicjatywy lokalne (oddolne) służące poprawie jakości życia, rozwojowi aktywności społecznej i akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej z wykorzystaniem potencjału lokalnego.
  4. Działania na rzecz włączenia kobiet w transformację regionu, wsparcie i promocja roli kobiet w procesie transformacji w tym także działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat zarządzania różnorodnością, wsparcia kompetencji managerskich kobiet.
Grupa docelowa:
Osoby zamieszkujące, uczące się lub pracujące na obszarze miasta Żory.

Podstawowe dokumenty:
INICJATYWY LOKALNE (ODDOLNE)
Żorskie Centrum Organizacji Pozarządowych w ramach projektu „Aktywne zintegrowane społeczeństwo – kompleksowe działania na rzecz wzmocnienia procesu sprawiedliwej transformacji w mieście Żory” realizuje zadanie dotyczące Inicjatyw Lokalnych (Oddolnych).

CEL OGÓLNY: Poprawa jakości życia, rozwój aktywności społecznej i akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej z wykorzystaniem potencjału lokalnego.
Wsparcie zaangażowania mieszkańców w podejmowanie decyzji dotyczących ich środowiska i brania odpowiedzialności za swoje działania.

Celem inicjatyw ma być:
  • wyłonienie i aktywizacja liderek i liderów społecznych,
  • zwiększenie poziomu aktywności społecznej z wykorzystaniem potencjału mieszkańców,
  • budowanie kapitału społecznego,
  • podwyższenie standardów życia,
  • zagospodarowanie przestrzenne i poprawa wizerunku obszarów pokopalnianych,
  • przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

ILE INICJATYW?
W ramach projektu przewidziano 28 inicjatyw po 6 000,00 zł każda.
(łącznie 168 000,00 zł)
Przewiduje się trzy nabory. Pierwszy (obecny) przewiduje do realizacji 8 inicjatyw.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI?
  • Osoby fizyczne
  • Organizacje pozarządowe
  • Grupy nieformalne

KRYTERIA WYBORU:
  • Kreatywność,
  • Ciekawe pomysły zmierzające do aktywizacji społecznej i poprawy jakości życia w związku z transformacją regionu,
  • Działania na obszarach najbardziej dotkniętych transformacją (tereny pokopalniane, poprzemysłowe, obszary rewitalizowane – z uwzględnieniem dostępu architektonicznego dla OZN)

ZAKRES TEMATYCZNY:
  • Rozwiązywanie zdiagnozowanych problemów społecznych,
  • Ekologia (ochrona środowiska, recykling, zapobieganie powstawaniu odpadów…)
  • Zachowanie tożsamości lokalnej i regionalnej oraz więzi z historią i dziedzictwem przemysłowym ( w tym zachowanie tożsamości społeczności górniczych i zadbanie o ciągłość minionych i przyszłych społeczności ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich materialne i niematerialne dziedzictwo, w tym kulturę).

Podstawowe dokumenty:
Skip to content