COP, Stowarzyszenie Ornitologiczne, Wydarzenia

Zaproszenie na Akcję Krwiodawstwa!

Młodzież z Harcerskiej Służby Krwi zaprasza do udziału w najbliższej akcji krwiodawstwa!

OD PONAD 20 LAT W KLUBIE REBUS NA OSIEDLU KSIĘCIA WŁADYSŁAWA ODBYWAJĄ SIĘ AKCJE KRWIODAWSTWA, W KTÓRYCH UDZIAŁ MOŻE WZIĄĆ KAŻDY PEŁNOLETNI OCHOTNIK. W KAŻDĄ TRZECIĄ ŚRODĘ MIESIĄCA SALA ZAPEŁNIA SIĘ KRWIODAWCAMI, ALE KRWI WCIĄŻ JEST ZA MAŁO… ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ AKCJĘ JUŻ W ŚRODĘ, 16 WRZEŚNIA!


Jak zostać krwiodawcą? 
A przecież oddawanie krwi jest bardzo proste. Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Aby zarejestrować się jako kandydata na dawcę krwi należy mieć ze sobą dokument ze zdjęciem oraz numerem PESEL, mieć ukończone 18 lat i ważyć więcej niż 50 kilogramów. Myślę, że większość z nas śmiało spełnia takie kryteria. Dla swojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa potencjalnych biorców, każdy kandydat przechodzi weryfikację, czy krew od niego może zostać przyjęta. Trwa to zwykle około 10-15 minut. Każdorazowo przed oddaniem krwi wypełnia się specjalny kwestionariusz dawcy oraz oddaje się próbkę krwi do badań laboratoryjnych, celem wykonania morfologii. Następnie kandydat poddawany jest krótkiemu badaniu lekarskiemu. Oczywiście, może zdarzyć się tak, że nie będziecie mogli oddać krwi. Masz wątpliwości, czy możesz zostać dawcą? Sprawdź TUTAJ.

Czy oddawanie krwi się opłaca? 
Największą korzyścią z oddawania krwi jest oczywiście ratowanie życia. W Polskich ośrodkach zdrowia krwi brakuje prawie każdego dnia. Oprócz możliwości aktywnego włączenia się w ratowanie życia krwiodawcy mają również szereg korzyści i przywilejów, które są wyrazem podziękowania dla dawców, określonym w przepisach prawa.
Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kcal (Sprawdź TUTAJ), zwolnienie z pracy (lub ze szkoły – dla uczniów pełnoletnich) w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach (sprawdź TUTAJ) oraz ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa (sprawdź TUTAJ). Ponadto krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, wystarczy poinformować o tym personel podczas oddawania krwi. W RGKiK w Raciborzu, które obsługuje nasze miasto, wystarczy oddać dwie jednostki krwi, aby otrzymać tzw. KrewKartę, która pozwala na identyfikację grupy krwi przez ratowników, w przypadku wypadku.

Kto, gdzie, jak dołączyć? 

Aby dołączyć do Akcji Krwiodawstwa wystarczy po prostu przyjść w środę do Klubu Rebus w Żorach. Klub znajduje się na ul. Dąbrowskiego 5 (między osiedlami Księcia Władysława i Powstańców Śląskich). W akcji co miesiąc biorą udział wolontariusze z Hufca ZHP Żory, który wspierają dawców, instruują co należy wypełnić oraz informują o tym, jak wygląda oddawanie krwi. To jedna z najłatwiejszych form pomocy. Każdy zdrowy, pełnoletni ochotnik ma w swoim ciele krew, która może uratować czyjeś życie!
Akcja jest możliwa dzięki współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, Hufcowi ZHP Żory oraz Klubowi Rebus, który od 20 lat wspiera działania na rzecz krwiodawstwa na terenie Gminy Miejskiej Żory.

Author


Avatar